“Tori and Lokita” me aktorin shqiptar Alban Ukaj, merr çmim special në Festivalin e Filmit në Kanë

28 Maj, 2022 - 9:58 pm

Filmi “Tori and Lokita” në të cilin luan aktori nga Kosova, Alban Ukaj, ka triumfuar me një çmim në edicionin e 75-të të Filmit të Kanës, shkruan KultPlus.

Dardennet me “Tori and Lokita” marrin Çmimin Special të edicionit jubilar.

Tori dhe Lokita” është një tregim në stilin e vëllezërve Dardenne, social dhe të angazhuar në shoqëri, për dy fëmijë, afrikanë, që kërkojnë letra në Belgjikë.

Kjo është hera e dytë që Albani shkon në Kanë me vëllezërit Dardenne. Ai mori pjesë për herë të parë në Festivalin e 61-të të Filmit në Kanë në vitin 2008 me filmin e tyre “Lorna’s Silence”.

Festivali më i madh i filmit në botë do të zhvillohet nga 17 deri më 28 maj./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme