Tre filmat më të mirë të viteve ’90-ta

8 Shkurt, 2022 - 8:30 pm

“10 things i hate about you”, “Cry baby”, “Pretty woman” janë tre filmat më të zëshëm të viteve ’90-ta. Tre filmat i përkasin kategorisë romantik-komedi dhe shikohen ende edhe tani.

10 things i hate about you

Është një film romantik-komedi me aktorët kryesor Julia Stiles, Heath Ledger i drejtuar nga regjisorja Gil Junger. Filmi arriti një buxhet prej 16 milionë dhe u vlerësuar me 7.3 në IMDb. Filmi ishte fitues i çmimeve me “aktoren më të mirë fermër” në “Chicago Awards” si dhe fitues i “çmimit për të rinjë”.

Cry-Baby

Cry baby është një film muzikal romantik-komedi. Me aktorë kryesorë Johhny Depp dhe i drejtuar nga Johon Waters. Filmi nuk kishte arritur një audienc të lartë në fillimet e tij mirëpo vite më vonë filmi u bë i njohur për muzikën e përdorur në film.  “Muzikali në Broadway” ishte kënga e cila u shfaqë në film, me të njëjtin emër ishte nominuar për katër “Tony Awards” .

Pretty woman

Pretty Woman është një film romantik-komedi amerikanë i vitit 1990 me regji të Garry Marshall, Në film interpretojnë Richard Gere dhe Julia Roberts. Titulli i filmit Pretty Woman është bazuar në ” Oh, Pretty Woman “, shkruar dhe kënduar nga Roy Orbison. Filmi mori vlerësime të ndryshme, aktorja Julia Roberts mori një çmim “Golden Globe” dhe u nominua në “Academy Award” për aktoren më të mirë me  interpretimin e saj./ KutPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme