Urim Salihu, fitues i festivalit “Fest Flaka 2018”

1 Shkurt, 2018 - 9:08 am

Festivali i Muzikës Popullore “Fest Flaka” ka përmbyllur edicionin e sivjetmë të Manifestimit Shumëkulturor “Flaka e Janarit”, manifestim me të cilin identifikohen gjilanasit.

Hapjen e Festivalit e ka bërë Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit, i cili ka theksuar se sivjet ky manifestim është mbajtur në nderim të kryeheroit shqiptar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu dhe në pesëdhjetëvjetorin e kryengritjes për flamurin e Gjergjit, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

“U bënë gati tri dekada që ky manifestim në Gjilan në janarin e ftohtë shënon gjithë këtë aktivitet multikulturor në shenjë nderimi për dëshmorët. Edhe në ato kohë të vështira ne ndryshe kemi nderuar dëshmorët edhe në liri po vazhdojmë t’i nderojmë ndryshe nga të tjerët. Ka ardhur koha që ky manifestim të rishikohet në tërësi, që janari të ruhet si muaj i dëshmorëve dhe nuk mund të ndryshohet fati i historisë, por që Gjilani këtë manifestim ta bëjë edhe më kombëtar dhe ndërkombëtar. Meqë nga shkurti do të emërohet një bord i ri që do ta rishikoj dhe do ta riformatoj këtë manifestim, duke i dhënë pamje të re, por duke e ruajtur karakterin e tij”, ka thënë Lutfi Haziri, që ka shtuar se jemi larg dëshirës dhe sakrificës për të cilën ranë dëshmorët, por ne jemi borxhi që lirinë ta bëjmë më të plotë.

Ai rikujtoi fillimin e manifestimit në Përlepnicë, duke theksuar se Shtëpia e Kulturës atje do të shpallet shtëpi muze, për nder të Flakës së Janarit dhe aktiviteteve, e cila u vazhdua në Mejtepin e Bresalcit në Galeri Restorantin “Apollonia” që në atë kohë ka qenë për festival e këto objekte do të trajtohen në mënyrë shtetërore, transmeton Koha.net.

Me mirënjohjen “Post Mortum” është nderuar Abdylhakim Ismaili, që ishte sponsor kryesor i këngës popullore dhe festivalit.

Në Festivalin e Muzikës Popullore janë paraqitur solistët këngëtarët garues: Naser Beqiri, Kadrie Karaliti, Greta Azizi, Herolinda Bucaliu – Bajrami, Granit Ismajli, Urim Salihu, Laureatë Guta, Rafete Abazi, Bashkim Halimi, Besa Krasniqi, Besiana Shkodra, Mallëngjim Bajrami. Aranzhimet: Burhan Azizi, Dëfrim Behluli, Flamur Bucaliu. Udhëheqës artistik: Burhan Azizi, dirigjent Flamur Bucaliu, orkestra Murat Ismajli, Bekim Rexhepaj, Burhan Azizi, Avdi Latifi, Arsim Mustafa, Blerina Avdyli, Njomëza Krasniqi, Argëtim Bajrami, Arzije Jusufi, Genta Ahmeti, Premtim Shabani, Naim Salihu, Afrim Leka, Rexhat Beqiri, Arsim Baftiu. Këngëtarët mysafirë: Merita Bunjaku, Edona Morina, Qemajl Musliu, Nehat Ferati, Remzi Leka, Afrim Haziri, Adnan Leka, Ansambli Gjilani. Kori: Fisnik Beluli, Besir Raqipi, Fëllënza Arifi, Kaltrina Hajdari, Rina Kurteshi. Grupi Punues: Murat Ismajli, Bekim Rexhepaj, Diana Toska. Organizim Nehat Ferati.

Fillimisht është paraqitur fituesja e edicionit të kaluar Ylberinë Avdyli, kurse juria në përbërje: Linda Hakaj, Valton Beqiri dhe Nazim Gagica kanë përzgjedhur tri vendet e para.

Vendi i tretë shkoi për Besa Krasniqin, vendi i dytë për Greta Azizin dhe vendi i parë për Urim Salihun me këngën “Unë biri yt Kosovë”./ KultPlus.com

Të ngjajshme