Vdes aktori dhe regjisori Sam Shepard (VIDEO)

31 Korrik, 2017 - 7:23 pm

Aktori, dramaturgu dhe regjisori i njohur Samuel Shepard ka vdekur në moshën 73 vjeçare.

Sipas mediave të huaja, Sam Shepard, vuante nga skleroza laterale (ALS) dhe ndërroi jetë pranë familjes së tij.

Shepard ishte një shkrimtar i njohur, duke shkruar disa libra gjatë karrierës së tij.

Ai fitoi çmime të shumta gjatë jetës së tij, duke përfshirë një çmim Pulitzer në vitin 1979 për dramën Buried Child.

Shepard u nominua gjithashtu për një Academy Award për rolin e Chuck Yeager në The Right Stuff në 1983.

Revista e Nju Jorkut dikur e quajti atë “dramaturgun më të madh amerikan të brezit të tij”, transmeton Klan Kosova. / KultPlus.com

Të ngjajshme