Vdes aktori i njohur indian për shkak të komplikimeve me COVID-19

15 Nëntor, 2020 - 10:27 am

Aktori legjendar indian, Soumitra Chatterjee ka vdekur për shkak të komplikimeve me COVID-19.

85-vjeçari ishte pranuar në spital në qytetin Kolkata më 6 tetor pasi kishte rezultuar pozitiv.

Chatterjee njohët për punën e tij me regjisorit fitues të çmimit Oskar, Satyajit Ray.

Ai ka qenë pjesë e më shumë se 300 filmave, ashtu si njihej edhe si aktor teatri dhe poet, shkruan BBC.

Aktori kishte rezultuar negativ disa javë më vonë pas pranimit në spital, por gjendja e tij ishte përkeqësuar dhe ishte vënë në ventilator javën e fundit të tetorit.

Një nga kritiket e filmave më me nam në Amerikë, Pauline Kael, ka thënë se Chatterjee aktronte aq mirë në role të ndryshme sa mezi njihej kur ndryshonte personazh.

Ai është shpallur fitues i çmimit Dada Saheb Phalke, çmimi më prestigjioz i kinemasë në Indi, në vitin 2012, ndërsa në 2018 iu dha çmimi më i lartë i Francës, “Legjioni i Nderit”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme