Vdes krijuesi i “SpongeBob SquarePants”, Stephen Hillenburg

27 Nëntor, 2018 - 9:10 pm

Krijuesi i “SpongeBob SquarePants”, Stephen Hillenburg ka vdekur në moshën 57 vjeçare.

Lajmi u konfirmua nga Nickelodeon, që ka transmetuar seritë shumë të famshme të karikaturës që nga viti 1999, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Në një deklaratë, kompania tha se shkaku i vdekjes së Hillenburg ishte sëmundja neurone motorike (e njohur edhe si ALS), një gjendje që ai zbuloi se ishte diagnostikuar me marsin e kaluar.

Hillenburg ishte regjisor i “The SpongeBob SquarePants” deri në vitin 2004.

“Ne jemi të trishtuar për të ndarë me ju lajmin për vdekjen e Stephen Hillenburg, krijues i ‘SpongeBob SquarePants’”, shkruhej në llogarinë zyrtare të Nickelodeon në Twitter.

“Sot po mbajmë një çast heshtjeje për të nderuar jetën dhe punën e tij”.

“SpongeBob SquarePants” filloi transmetimin në vitin 1999 dhe ka më shumë se 200 episode të transmetuara. /KultPlus.com

Të ngjajshme