Vdes në moshën 93 vjeçare, aktori Hardy Krüger

20 Janar, 2022 - 11:45 pm

Hardy Krüger, një aktor gjerman që luajti rolin kryesor në rreth 75 filma gjatë karrierës së tij, ka vdekur në moshën 93 vjeçare në Kaliforni.

Ai vdiq papritur në Palm Springs, tha agjencia me seli në Hamburg gjatë një deklarate.

I lindur në Berlin, Krüger u bë një nga aktorët e paktë gjermanë që pati sukses me një karrierë ndërkombëtare pas luftës. Ai u bë i njohur jashtë Gjermanisë me filmin britanik të luftës “The One That Got Away”.

Ai u shfaq përkrah John Wayne në “Hatari!” dhe së bashku me James Stewart dhe Peter Finch në filmin “Fluturimi i Phoenix”.

Në vitin 1963, drama franceze “Sundays and Cybèle”, në të cilën Krüger luante rolin e një veterani të luftës së Vietnamit që fajësonte veten për vdekjen e një fëmije vietnamez, fitoi çmimin Oscar.

Aktori gjithashtu mori një sërë çmimesh në vendlindjen e tij në Gjermani.

Krüger u shfaq gjithashtu në ekran me Claudia Cardinale, Sean Connery, Yul Brynner, Charles Aznavour, Catherine Deneuve dhe Orson Welles.

Krüger e nisi karrierën e tij si autor i librit  “Eine Farm in Afrika” (Një fermë në Afrikë) në 1970. / KultPlus.com

CREDIT: CHRISTIAN AUGUSTIN/GETTY IMAGES

Të fundit

Të ngjajshme