займ на карту онлайн потребительский кредит

Vdes regjisori i njohur amerikan, Walter Bernstein

24 Janar, 2021 - 12:59 pm

Skenaristi Walter Bernstein, ndër të mbijetuarit e fundit të listës së zezë anti-komuniste të Hollywood-it, ka vdekur, në moshën 101 vjecare, njofton The Guardian, transmeton KultPlus.

Gruaja e tij, agjentja letrare Gloria Loomis, tha se ai vdiq nga pneumonia.

Një korrespondent i dytë i luftës botërore për ushtrinë, i cili gjithashtu ishte botuar në New Yorker, Bernstein ishte në fillim të asaj që dukej një karrierë premtuese filmi kur lufta e ftohtë dhe paranoja anti-komuniste çuan në listën e tij të zezë në  vitin 1950, një fat i cili shkatërroi jetën e shumë bashkëmoshatarëve të tij dhe disa i çoi në vetëvrasje.

Ndërsa shumë ishin në listën e zezë vetëm për të mbështetur kauzat e krahut të majtë, Bernstein ishte në të vërtetë një anëtar i partisë Komuniste Amerikane dhe qëndroi i tillë deri në vitin 1956. / KultPlus.com

Të ngjajshme