Vdes regjisorja e njohur, Lina Wertmüller

9 Dhjetor, 2021 - 6:30 pm

Është ndarë nga jeta sot regjisorja e njohur italiane Lina Wertmüller. Regjisorja e madhe u nda nga jeta në moshën  93-vjeçare në Romë.

Ajo lindi më 14 gusht 1928 dhe është e filmave të njohur si i ” Travolti da un insolito destino nell’azzurro mare di agosto” (Të pushtuar nga një fat i pazakontë në detin blu të gushtit), “Pasqualino settebellezze”, ” “Mimì metallurgico ferito nell’onore”, ( Mimi metalurgjiku i plagosur në sedër”, duke shënjuar historinë e komedisë italiane.

Lina Wertmüller bëri debutimin e saj në vitin 1963 me “I basilischi” (Hardhucat) pasi kishte punuar për disa kohë si asistente e Federico Fellinit. Ajo ishte regjisorja e parë femër që u nominua për çmimin Ocsar në kategorinë regjisori i mirë në Academy Awards në 1977, duke thyer kështu një tabu. Nuk do të kishte më nominime për regjisore femra deri në vitin 1993 kur Jane Campion u neminua për “The Piano”. Në vitin 2020, Akademia i dha asaj Oscar-in e karrierës.

Në foton kortezi të fotografit Roland Tasho, Wertmüller ka pozuar me kostum tradicional shqiptar.

“E njihja në bisedat e gjata me shokët e mi regjisoren e “ccmendur” italiane por se do të arrija ti vishja një kostum popullor nuk e kisha menduar ndonjëherë. Italianët kur shikonin albumin me të huaj që janë veshur shqip habiteshin dhe më përgëzonin që kisha arritur të vishja shqip regjisoren e tyre më të dashur. Respekt për këtë grua të madhe” shkruan Tasho. / KultPlus.com

(Photo by Roberto Serra – Iguana Press/Getty Images)

Të ngjajshme