“Zgjoi” do të shfaqet edhe në Australi

21 Tetor, 2021 - 3:30 pm

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare, Blerta Basholli, është dhënë premierë tashmë në shumë vende të botës. Në nëntor edhe Komuniteti Shqiptar në Australi do të ketë mundësinë të ndjek filmin e shumë vlerësuar “Zgjoi”.

Filmi “Zgjoi” (Hive) do shfaqet në Sydney nga data 5 Nëntor, biletat janë në shitje dhe mund të gjenden në www.sff.org.au

Filmi Zgjoi ka fituar tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të filmit, “Sundance”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe shumë çmime në Festivale të tjera të filmit.

Regjisorja Blerta Basholli rrëfen se frymëzimi i saj për filmin ishte jeta e zonjës Fahrije Hoti, e cila portretizon një histori të zakonshme, mirëpo shumë të gjallë dhe të fortë./ diaspora shqiptare/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme