‘Zgjoi’ do të shfaqet në ‘Lighthouse International Film Festival’

7 Dhjetor, 2021 - 8:00 pm

Filmi kosovar ‘Zgjoi’ po vazhdon sukseset e tij në festivalet e mëdha ndërkombëtare.

Më 15 dhjetor, filmi me regji të Blerta Bashollit do të shfaqet në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit ‘Lighthouse’ në Long Beach Island, shkruan KultPlus.

“’Zgjoi’ është një dramë e zjarrtë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrijes, e cila, si shumë nga të vejat në fshatin e saj patriarkal në Kosovë, duhet të gjejë një mënyrë për të siguruar familjen e tyre. Në sfondin e trazirave civile të Evropës Lindore dhe mizogjinisë së vazhdueshme, Fahrije dhe gratë e fshatit të saj bashkohen në një luftë për të gjetur shpresë përballë një të ardhmeje të pasigurt.” – thuhet në njoftimin e festivalit në Instagram./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme