‘Zgjoi’ merr vëmendjen e producentit të famshëm amerikan, vazhdon suksesin e madh

5 Dhjetor, 2021 - 5:00 pm

“Zgjoi” po konsiderohet të jetë njëri ndër filmat më të suksesshëm i kinematografisë së Kosovës, dhe kjo gjë po vërtetohet çdo ditë e më shumë, shkruan KultPlus.

Së fundmi, filmi me regji të Blerta Bashollit ka arritur që të përcjellë mesazhin e tij deri te Quincy Jones, një muzikant dhe producent i madh filmash.

Quincy Jones është një producent, muzikant dhe producent filmash, i cili u bind që në moshë të re të eksploronte muzikën nga miku i tij adoleshent Ray Charles.

Ai është njëri ndër artistët me më së shumti nominime për Grammy në histori, me 79 nominime dhe 27 çmime.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Instagram”, Quincy Jones Productions ka shpërndarë filmin “Zgjoi”, i cili është duke u shfaqur nëpër shtete të ndryshme të botës.

Filmi pëcjellë Fahrijen e cila është në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë. Ajo fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes së saj në një ambient tradicional patriarkal ku ambicia e saj për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë. Punët bujqësore fillojnë t’i ecin mbarë pos bletëve që janë shumë kaotike dhe agresive ndaj saj. Në rrugëtimin e saj për ta gjetur paqen me bletët, ajo fillon ta gjejë edhe paqen me veten për të jetuar në një situatë të re për të. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme