‘Zgjoi’ triumfon në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit “Braunschweig”

21 Shkurt, 2022 - 3:33 pm

Filmi me regji të Blerta Bashollit “Zgjoi” ka triumfuar në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit “Braunschweig”, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare të Festivalit në “Instagram”, ata kanë publikuar listën e filmave fitues për edicionin e 35-të të tyre.

“Jemi të kënaqur që mund t’ju prezantojmë filmat fitues të edicionit tonë të 35-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Braunschweig në bashkëpunim me Hallenbad Wolfsburg.

Nga data 6 deri më 10 mars 2022, ju mund të shihni përsëri më të mirët nga më të mirat, të rikujtoni dhe të jeni në humor për sezonin e festivalit të këtij viti”, thuhet në njoftim, derisa “Zgjoi” do të shfaqet më 9 mars.

‘Zgjoi” është film i bazuar në ngjarje të vërtetë që portretizon Fahrijen (interpretuar nga Yllka Gashi) e cila në kërkim të burrit të sajë të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për t’a siguruar mbijetësën e familjes, në një ambient tradicionalisht patriarkal ku ambicia e saj për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë. Punët bujqësore fillojnë t’i ecin mbarë, pos bletëve që janë shumë kaotike dhe agresive ndaj sajë. Në rrugëtimin  për ta gjetur paqen me bletët, ajo fillon ta gjejë edhe paqen me vetëveten. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme