10 fotografitë që tregojnë heroizmin e McCain në Vietnam, dhe ndikimin e tij në ushtrinë amerikane

26 Gusht, 2018 - 3:30 pm

Senatori amerikan John McCain, një hero i Marinës së SHBA-së dhe një nga republikanët më me ndikim të vendit, zgjodhi të heqë dorë nga trajtimi mjekësor për kancer të trurit, dhe ndërroi jetë, njoftoi familja e tij.

McCain u ngrit nga një burrë i një admirali në një kapiten të dekoruar të Marinës dhe pastaj u bë senator dhe kandidat presidencial republikan, i cili fitoi një reputacion si misionar, shkruan Insajderi.

Si një pilot i Marinës 31-vjeçare, avioni i McCain u rrëzua në një bombardim, i cili filloi një përvojë pesëvjeçare të egër si rob lufte që do të ndryshonte rrjedhën e jetës së tij. Ai u nderua me ‘Silver Star’ për heroizmin e tij në robëri.

Ai ka qenë një mbrojtës dhe një nga zërat më influentë kundër torturës të Kongresit, duke kundërshtuar vazhdimisht llojin e brutalitetit që vuajti në Vietnam.

John McCain u diplomua nga Akademia Detare në vitin 1958./ KultPlus.com

Të ngjajshme