Festivali i akullit, destinacioni perfekt për adhuruesit e dëborës

10 Janar, 2020 - 12:00 pm

Nëse ju pëlqen dëbora dhe parapëlqeni destinacione të ftohta, atëherë Festivali Ndërkombëtar i Skulpturës së Akullit dhe Dëborës Harbin është vendi perfekt për ju.

I vendosur në provincën Heilongjiang në veri të Kinës, Harbin është festivali më i madh në botë i dëborës dhe i akullit dhe përmban shumë aktivitete spektakolare.

Festivali është që nga data 5 janar dhe mbyllet më 25 shkurt.

Veprat e këtij viti janë bërë nga afro 220,000 metra kub blloqe akulli të tërhequra nga lumi Songhua.

Gjatë festivalit, ka mundësi për të bërë ski, patinazh në akull, të luani “futbollin e akullit” dhe të hipni në biçikleta.

Nata e hapjes nisi me një spektakël fishekzjarrësh kundër skulpturave të ndriçuara. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme