Kurti: Dëshmorët janë mbartësit e historisë, ata na bashkojnë

5 Maj, 2021 - 10:24 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti më rastin e Ditës Kombëtare të Dëshmorëve të Atdheut ka thënë se dëshmorët janë mbartësit e historisë dhe dëshmitarët e një misioni, shkruan KultPlus.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se 5 maji i bashkon lufëtarët shqiptarë të të gjitha viseve dhe kohëve, që ranë për lirinë tonë të përbashkët.

Postimi i plotë:

Dëshmorët janë mbartësit e historisë dhe dëshmitarët e një misioni. Dhe nuk ka më drejt se t’i mendosh të prehen nën monumentin e Nënës Shqipëri.

Nëse historia jonë e përmban dëshminë e tyre, ajo na dëfton prej nga vijmë. Nëse historia shkruhet sipas frymës që themeloi çdo herë akti i tyre, atëherë ne do të dijmë sigurisht se kah shkojmë.

5 maji i bashkon luftëtarët shqiptarë të të gjitha viseve dhe kohëve, që ranë për lirinë tonë të përbashkët. Dëshmorët na bashkojnë. Detyrën ndaj tyre do ta kemi kryer nëse një pjesë e ëndrrës së tyre gjendet e realizuar gjatë jetëve dhe veprimeve tona./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme