”Pazari n’fest”, koncerte dhe argëtim për tre ditë në Tiranë

20 Prill, 2024 - 10:58 pm

Muzikë popullore dhe moderne, projeksione të veprave të ndryshme të artistëve vendas dhe të huaj në fasadat e pallateve gjatë mbrëmjeve, janë parashikuar ta kthejnë Pazarin e Ri në skenë feste, në kuadër të ”Pazari n’fest”.

Kryebashkiaku i natës Rezart Cenaj, duke folur për “Pazari n’fest” tha sot se “nuk do të mungojnë edhe lojërat për fëmijë dhe panairet. “Panairin e Vespave, “Vespa Show”, pastaj vazhdojmë me piktura ku do të përfshihen qytetarët, kalimtarët, si dhe poçeria. Nesër pritet të ketë grupe kërcimtarësh të ndryshëm”.

“Vitin tjetër jemi Kryeqyteti Europian i Kulturës edhe i Artit dhe kemi filluar një si ta themi para përgatitje. Kemi një plan vjetor aktivitetesh, do të ketë shumë aktivitete interesante ku i përfshin sërish të gjitha shijet dhe grupmoshat”, shprehet Cenaj.

“Aktivitete të tilla do të ketë gjatë të gjithë vitit në sheshe të ndryshme të kryeqytetit. Ngjarje të tilla kulturore e gjithëpërfshirëse, synojnë t’u japin një tjetër mundësi vendasve dhe të huajve të kalojnë disa ditë të këndshme në kryeqytet dhe ti ndryshojnë pamjen   zonave të ndryshme të Tiranës”, përfundon ai.

Më herët Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj publikoi një fotogaleri nga “Pazari n’fest”, që po zhvillohet tek zona e Pazarit të ri në Tiranë. “Atmosferë, muzikë dhe plot energji na dhuori “Funkys Days and Nights” te Pazari i ri”, shkruan Veliaj në postimin e tij./KultPlus.com

Të ngjajshme