Prishtina në mesin e fotove kryesore të festimeve të Krishtlindjeve në gazetën prestigjioze BBC (FOTO)

25 Dhjetor, 2021 - 11:17 pm

Njerëzit në mbarë botën po festojnë Krishtlindjet – një nga kohët më të shenjta në kalendarin e krishterë, transmeton KultPlus.

Megjithatë, për të dytin vit radhazi, ka turma më të vogla në shërbimet e kishës dhe ngjarje të tjera për shkak të shpërthimit të vazhdueshëm të koronavirusit. Këtu është fotografia e BBC rreth festimeve globale.

Volunteers of the NGO "Regalame un jajaja" deliver food to homeless people in Caracas, Venezuela, 23 December 2021
Një vullnetar u jep ushqim tradicional venezuelian të pastrehëve në Karakas në ditën e Krishtlindjes.
Commander, the Biden family's new puppy, is seen with US President Joe Biden and first lady Jill Biden as they meet virtually with service members in the Eisenhower Executive Office Building's South Court Auditorium at the White House, in Washington, U.S., December 25, 2021
Presidenti Joe Biden dhe gruaja e tij Jill Biden pozojnë me qenushin e tyre bari gjerman gjatë një ngjarjeje virtuale për anëtarët e shërbimit.
swimmers taking the plunge during the annual Christmas swim in Weymouth, Dorset, UK
Notarët e guximshëm u hodhën gjatë notit vjetor të Krishtlindjeve në Weymouth Harbor në Dorset, MB.
Children perform at the Mother Teresa Cathedral during the midnight Christmas mass in Pristina on December 25, 2021.
Në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, një kor fëmijësh performoi në meshën e mesnatës në Katedralen Katolike Romake Nënë Tereza
In Peshawar, Pakistan, young Christian women take selfies before a Christmas service
Në Peshawar, Pakistan, gra të reja të krishtera bënë selfie përpara një shërbimi Krishtlindjesh
Pope Francis
Papa Françesku mbajti fjalimin e tij tradicional Urbi et Orbi nga Vatikani të shtunën
People take pictures on a footbridge with Christmas lights decorations in Taipei, Taiwan. Photo: 24 December 2021
Dritat dhe dekorimet shumëngjyrëshe e bënë këtë urë këmbësore në Taipei, Tajvan, shumë të popullarizuar nga vendasit dhe turistët
Christian faithful of the Legio Maria African Mission church attend a Christmas Eve vigil Mass in Nairobi, Kenya. Photo: 25 December 2021
Murgeshat mbajtën lutje në një shërbim solemn në kishë në Nairobi, Kenia
People light candles before a Christmas Eve service at St Mary Draperis Roman Catholic Church in Istanbul, Turkey. Photo: 24 December 2021
Adhuruesit ndezën qirinj në Stamboll, Turqi
The acting Latin Patriarch of Jerusalem Pierbattista Pizzaballa leads a Christmas midnight Mass at St Catherine's Church, in the Church of the Nativity, in the West Bank Palestinian city of Bethlehem. Photo: 25 December 2021
Në qytetin palestinez të Betlehemit, vendlindja biblike e Jezusit, u mbajt një meshë e mesnatës në Kishën e Lindjes.
Pope Francis (right) leads a Christmas Eve Mass at St Peter's Basilica in Vatican City. Photo: 24 December 2021
Në prag të Krishtlindjes, Papa Françesku udhëhoqi një meshë e cila u mbajt më herët se zakonisht për shkak të kufizimeve të Covi
Young altar servers light up their candles during a Christmas Eve mass at a church in Irbil, the capital of the autonomous Kurdish region in northern Iraq. Photo: 24 December 2021
Të rinjt e altarit u ndihmuan gjatë festimeve në Irbil, kryeqyteti i rajonit autonom kurd në Irakun verior
A child runs towards a man as he walks with a sack of gifts dressed as Saint Nicholas (Santa Claus) in a slum near the centre of Iraq's southern city of Basra, 24 December 2021
Kur Santa Claus mbërriti me një thes dhuratash pranë qytetit jugor të Irakut të Basrës, ai pati një pritje entuziaste
A giant sand sculpture of Santa Claus on the beach of Bay of Bengal in Odisha state, India. Photo: 24 December 2021
Kjo skulpturë gjigante me rërë e Santa Claus u shfaq në plazhin në Gjirin e Bengalit në shtetin lindor Odisha të Indisë
Aquarists dressed as Elf, Santa Claus and Mrs Claus greet the public inside a huge water tank at AquaRio in Rio de Janeiro
Në Brazil, akuaristët të veshur si Elf, Santa Claus dhe Zonja Claus përshëndetën publikun brenda një rezervuari të madh uji në AquaRio në Rio de Janeiro
A rhino enjoys its Christmas treats at Orana Wildlife Park on the outskirts of Christchurch, New Zealand. Photo: 24 December 2021
Ndërkohë, një rinoceront shijoi ëmbëlsirat e Krishtlindjeve në Parkun Orana Wildlife në periferi të Christchurch, Zelanda e Re

Krishtlindja është një festival vjetor që përkujton lindjen e Jezu Krishtit, i cili festohet kryesisht më 25 dhjetor si një festë fetare dhe kulturore midis miliarda njerëzve në mbarë botën. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme