займ на карту онлайн потребительский кредит

Qytetet e Kinës që u shndërruan në vende ‘fantazmë’

15 Shkurt, 2020 - 7:00 pm

Qytetet në Kinë, në vendin më të populluar në botë, janë shndërruar në qytete fantazmë pasi qeveria u kërkoi banorëve të mos dilnin për shkak të koronavirusit.

Reutersi ka përgatitur një listë fotografish të disa qyteteve në Kinë, ku shihen rrugët, baret, parqet, metrotë e qendrat – krejt bosh, transmeton Koha.net.

Koronavirusi -COVID 19- deri tash ka lënë të vdekur mbi 1 mijë e 400 persona, derisa mbi 5 mijë raste të reja janë raportuar me koronavirus.

Jo vetëm Pekini, por edhe Shanghai, Qiao, e shumë qytete ndër më të populluarat në botë, janë shndërruar në qytete fantazmë kohët e fundit. Pak njerëz më të guximshëm, shihen me maska në fytyrë rrugëve e bareve.

Bizneset, përfshirë dyqanet, baret dhe restorantet, janë goditur rëndë nga epidemia pasi qeveria ka ndaluar tubimet në masë të njerëzve, madje edhe të ushqyerit në grup, për ta shmangur koronavirusin. /KultPlus.com

Të ngjajshme