20 plazhet më të bukura në botë përmes fotografive (FOTO)

6 Korrik, 2021 - 11:50 am

Mendimet për ujë të kristaltë dhe plazhe me rërë janë gjithçka që ju nevojitet për të filluar ëndërrimet, ose ndoshta për të planifikuar pushimet tuaja të rradhës.

Pas një viti COVID-19 dhe disa bllokimeve, kufizimet e udhëtimit kanë filluar të lehtësohen në disa money.co.uk ka analizuar mbi 26 milion hashtags në Instagram të lidhur me plazhet në të gjithë botën.

Të dhënat u mblodhën në qershor të këtij viti për të mbledhur rezultatet më të fundit. Kompania përdori të dhënat për të llogaritur sa postime në Instagram ishin ndarë për metër rërë.

Plazhet me më shumë postime në Instagram për metër u renditën më pas për të krijuar një listë të plazheve më piktoreske në botë. Ndër 20 rezultatet që dolën nga kjo analizë e të dhënave, Evropa është shtëpia e gjysmës së brigjeve më të bukura.

Plazhet më të bukura në botë janë:

20. Sitges Beach – Barcelonë, Spanjë

19. Durdle Door – Dorset, Angli

18. Plazhi Bal Harbour – Miami, SHBA

17. Plazhi Lanikai – Hawaii, SHBA

16. Plazhi Kitsilano – Vankuver, Kanadë

15. Cala Gat – Cala Ratjada, Spanjë

14. Plazhi Freedom – Phuket, Tajlandë

13. Cala Goloritzè – Baunei, Itali

12. Plazhi Margate – Kent, Angli

11. Cala Saona – Formentera, Spanjë

10. Plazhi Blue Point – Ungasan, Bali

9. Boulders Beach – Cape Town, Afrikë e Jugut

8. Praia do Camilo – Lagos, Portugali

7. Tenby North Beach – Pembrokeshire, Uells

6. Hanauma Bay – Hawaii, SHBA

5. Plazhi Navagio – Zakynthos, Greqi

4. Plazhi Tropea – Kalabri, Itali

3. Railay Beach – Krabi, Tajlandë

2. Plazhi Bondi – Sidnej, Australi

1. Plazhi Kelingking – Nusa Penida, Bali./ KultPlus.com

Të ngjajshme