200 veshje historike të Coco Chanel në një ekspozitë

18 Janar, 2024 - 11:02 pm

Një ekspozitë në nder të Coco Chanel do të hapet në 25 shkurt ne Londër. 200 veshje ikonike, që kanë bërë historinë e modës, do të jenë për të parën herë në kryeqytetin mbretëror për të treguar elegancën femërore.

Do të jenë fustane, kostume, aksesore, xhevahire e parfume, madje dhe një ndër veshjet e para të krijuara nga Zonjusha Coco në vitin 1916.

“Gabrielle Chanel, Fashion Manifesto” do të rrëfejë historinë e kompanisë pariziene të modës që nga themelimi dhe inovacionin që solli Coco, e cila dizenjonte për vete në radhë të parë, por pati një influencë të madhe në krijimin e një identiteti modern femëror, ku figura e stiluar prej saj ishte një grua aktive, e pavarur, me një siluetë klasike e plot sharm.

Ideja e saj, ka ndikuar dhe vijon të ndikojë ende sot mënyrën sesi gratë vishen, duke patur gjithnjë të paprekur dhe kryesore idenë e femrës së sofistikuar./KultPlus.com

Të ngjajshme