24 vjet nga vdekja e mjeshtrit të koreografisë Panajot Kanaçi

15 Korrik, 2020 - 11:02 am

Më 15 korrik 1996, u nda nga jeta mjeshtri i koreografisë, baletmaestri i parë shqiptar, Panajot Kanaçi.

Në vitin 1945 ishte ndër të parët që krijoi grupet e valleve, duke realizuar miniatura baleti dhe valle popullore të krahinave të ndryshme të Shqipërisë. Ai realizoi baletin e parë kombëtar “Halili dhe Hajria”, me muzikë të Tish Daisë. Më pas realizoi baletin “Delina”, “Bijtë e Peshkatarit”, etj. Ai ishte lëvrues i palodhur i valles popullore, duke arritur nivele të larta përpunimi si “Vallëzimi i shqipeve”, “Valle labe”, “Valle myzeqare”…/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme