39 vjet nga rënia e dëshmorëve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

12 Janar, 2023 - 5:45 pm

Rexhep Mala e Nuhi Berisha ranë heroikisht ndërmjet 11 e 12 janarit të vitit 1984, gjatë përleshjes me forcat policore serbe në Kodrën e Trimave në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Iniciativa e Rexhep Malës për të formuar një Komitet të Studentëve në kuadër të Grupit Revolucionar, u pëlqye nga bashkëveprimtarët e tjerë, dhe kësisoj ky komitet shërbeu edhe si Lëvizje Çlirimtare e Shqiptarëve për të çuar në protestat e njohura studentore të vitit 1981.

Mala dhe Berisha njihen si dy figura të rezistencës, e ku gjithashtu vlerësohen shumë përpjekjet e tyre pë liri e pavarësi.

Veprimtaria e tyre nderohet edhe në manifestimin “Flaka e Janarit”, e cila fillon nga 11 janari dhe zgjat deri më 31 janar me aktivitete të ndryshme. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme