70 vite në fron, britanikët do të mbjellin pemë për nder të Mbretëreshës Elizabeth

29 Nëntor, 2020 - 7:37 pm

Britanikët do të mbjellin pemë për të festuar 70-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeth në fron si pjesë e një plani për të krijuar një vend më të gjelbër për nder të shtatë dekadave të shërbimit të saj.

94-vjeçarja, monarkja me jetëgjatë në historinë e mbretërisë britanike, pritet të shënojë 70-vjetorin e mbretërimit të saj në shkurt të 2022-s.

Qeveria po planifikon një festë katër-ditore atë verë dhe një ditë pushimi publik shtesë, me mbjelljen e pemëve, për të shënjuar këtë momentit historik.

Me emrin “Mbulesa e Gjelbër e Mbretëreshës”, projekti i mbështetur nga shoqata bamirëse do të inkurajojë komunitetet, shkollat, këshillat bashkiakë dhe pronarët e tokave të mbjellin pemë vendase për të ndihmuar mjedisin dhe për t’i bërë zonat lokale më të gjelbra.

Kryeministri Boris Johnson tha se kriza shëndetësore dhe pandemia i kishin kujtuar njerëzit për rëndësinë e natyrës dhe hapësirave të gjelbra dhe se pemët mund të transformonin komunitetet si dhe trajtimin e ndryshimeve klimatike.

“Ndërsa ne festojmë 70 vitet e shërbimit të jashtëzakonshëm të Madhërisë së saj, unë i inkurajoj të gjithë ‘Mbillni një pemë për jubileun’, tha Johnson.

Organizatat bamirëse “Cool Earth” dhe “The Woodland Trust” thanë se mbjellja e pemëve do të ishte një dhuratë e veçantë për monarken, e cila ka mbjellë më shumë se 1.500 pemë në të gjithë botën gjatë mbretërimit të saj.

Elizabeth, e cila është monarkja aktuale më e vjetër dhe me mbretërimin më të gjatë në botë, u bë mbretëreshë më 6 shkurt 1952, pas vdekjes së babait të saj, Mbretit George VI.

Familja mbretërore britanike ka qenë një zë i rëndësishëm në fushatat për një mori çështjesh mjedisore. Princi Charles ka folur për dekada në lidhje me ndikimin e ndryshimit të klimës, si edhe dhe nipi i saj Princi William. \ A2news/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme