79 vite nga vrasja barbare e Heroinës së Popullit, Margarita Tutulanit

6 Korrik, 2022 - 11:28 am

Sot, përkujtojmë vdekjen e Margarita Tutulanit (1924-1943), Heroinë e Popullit.

Veprimtare e lëvizjes komuniste, pjesëmarrëse e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, Margarita Tutulani lindi në Berat.

Ishte nxënëse në Institutin Femnor të Tiranës, përqafoi idetë komuniste dhe u përfshi në lëvizjen kundër monarkisë (1938).

Mori pjesë në demonstratat antifashiste në Tiranë. Propagandiste e ideve komuniste e antifashiste në qytetin e Beratit. Anëtare e PKSH më 1942, anëtare e Komitetit Qarkor të PKSH për Beratin (1943), punoi për organizimin e grave dhe të rejave në luftë për çlirimin e vendit. U arrestua bashkë me të vëllain e Kristaq Tutulanin, anëtar i PKSH; u torturuan disa ditë në burgun e Beratit dhe u vranë barbarisht nga fashistët më 6 korrik 1943, në Gosë të Kavajës. / KultPlus.com

Sot, përkujtojmë vdekjen e Margarita Tutulanit (1924-1943), Heroinë e Popullit.

Të fundit

Të ngjajshme