84-vjeçarja që refuzoj ofertën një milion dollarëshe: Një qendër tregtare e detyruar të ndërtohet rreth shtëpisë së saj

8 Shtator, 2020 - 3:15 pm

Shtëpia e vogël e Edith Macefield është akoma e fortë, përkundër të gjitha përpjekjeve për ta shkatërruar atë.

Edith Macefield vdiq në vitin 2008, por historia e saj është ende e famshme. Edith bëri diçka të mahnitshme dhe ajo hyri në histori si zonja e vjetër që refuzoi një milion dollar.

Zhvilluesit planifikuan të ndërtonin një qendër tregtare dhe shtëpia e Edith ishte një pengesë. Zonjës iu ofrua një milion dollarë për të zhvendosur shtëpinë e saj.

Ajo e refuzoi. Shtëpia ishte e vogël, por Edith e donte çdo pjesë të saj.

Ndërtimi i qendrës tregtare rreth shtëpisë së Edith

Pronarët e shtëpive të tjera u kompensuan për largimin nga shtëpitë e tyre. Edith qëndroi brenda shtëpisë së saj, duke parë dyqane rrobash, furra buke dhe dyqane ushqimore që buronin rreth saj.

Zhvilluesit ndryshuan vizatimet e tyre dhe shtuan shtëpinë dykatëshe të Edith në planet e tyre.

Edith siguroi të ardhmen e shtëpisë së saj të vogël

Disa vjet para vdekjes së saj, Edith u bë shoqe me Barry Martin. Ai ishte një shef ndërtimi që punonte në vend. Zonja e vjetër nuk ishte adhuruese e zhvillimit dhe Barry ishte gati të ndërtonte rrokaqiejt. Martin u kujdes për Edith dhe testamentin e saj. Kur zonja e lezetshme u diagnostikua me kancer në pankreas, ai e çonte atë në spital dhe kthehej në shtëpinë e saj sa herë që ajo kishte nevojë për ndihmë.

Edith vdiq në moshën 86 vjeçare dhe i trashëgoi shtëpinë e saj të vogël Barryt.

Rimodelimi i shtëpisë së Edith Macefield

Barry Martin e ktheu shtëpinë në një memorial për zonjën e vjetër. Sidoqoftë, planet e tij nuk funksionuan. Shtëpia u dha në një ankand.

Kompania Cor fitoi atë dhe planifikoi të rimodelojë shtëpinë, duke e shndërruar atë në një dyqan kafeje dhe ëmbëlsirash.

Por, kostot ishin shumë të larta dhe kishte shumë për të bërë.

Komuniteti OPAL në shpëtim

Në vitin 2015, OPAL Community Land Trust u përpoq të mbronte shtëpinë e Edith. Ata krijuan një faqe të financimit të njerëzve për të mbledhur para dhe për të pastruar borxhet. Shtëpia e Edith ishte gati të transferohej në Orcas Island, Uashington, por OPAL nuk mund të mblidhte para të mjaftueshme.

Shtëpia e vogël është akoma e fortë. Një raport strehimi nga prilli i vitit 2018, zbulon se shtëpia nuk është tërhequr. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme