A ju kujtohet Herkuli i vogël, ja çka ka ndodhur sot me të

30 Mars, 2023 - 9:50 am

Nëse e keni përdorur internetin për 10 vjet ose më shumë, në një moment keni parë një foto ose video të “Herkulit të Vogël”. Megjithatë, tani ajo histori mori epilogun e saj të papritur.

Si fëmijë ai dukej si një bodybuilder, çdo muskul ishte i përcaktuar në mënyrë perfekte në trupin e Richard Sandrak.

Mbi nofkën “djali më i fortë në botë”, dhe tani ai jeton një jetë krejtësisht tjetër. Ai harroi plotësisht peshat.

Në atë vit 2005, ai u bë i njohur globalisht për shkak të forcës së tij të çmendur, por edhe më shumë për shkak të pamjes së tij fizike.

Mirëpo, që atëherë ai ka vendosur të fshihet tërësisht nga sytë e publikut dhe t’i shmanget mediave.

Ai u bë një fenomen global, me njerëz që kamponin jashtë shtëpisë së tij vetëm për të kapur një paraqitje të shkurtër të tij. Ai u bë yll në SHBA dhe bëri foto me Hulk Hogan. Nëna e tij Lena shpjegoi një herë se çfarë lloj manie ishte.

“Për shkak se Richard ka shumë fansa, ne duhet të postojmë rregullisht gjëra në faqen e tij të internetit, të bëjmë më shumë foto, video të reja dhe lajme sa herë që del ose për filmin e tij të ri, për t’i emocionuar fansat e tij. I kam shumë, kam kaq shumë email që më pyesin: “Ku janë fotot e reja?”, tha nëna e “Herkulit të Vogël”.https://www.youtube.com/embed/Mgr1e9rwYkY

Ndonëse njerëzit zakonisht e njohin palestrën vite më vonë, “Herkuli i Vogël” e bëri rrethin e plotë para moshës 30-vjeçare, ndaj i harroi plotësisht peshat. Ai donte të bëhej pjesë e programit të NASA-s, dhe përfundoi në Universal Studios në Amerikë si një stuntman.

Richard ka lindur në Ukrainë, por është rritur në Pensilvani, SHBA. Paraqitja e tij u prit me dënime publike, por e gjitha ishte e drejtuar kundër prindërve të tij që e akuzuan se i jepte steroide. Gjithçka shpërtheu kur një raport supozohet se tregoi se të kesh vetëm një përqind të yndyrës trupore mund të jetë fatalisht e ulët.

Ekspertët thanë se një fëmijë i moshës së tij nuk mund të prodhonte testosteron të mjaftueshëm për t’i bërë muskujt të duken kështu.

“Shumë njerëz erdhën tek unë për të prekur barkun dhe muskujt e mi për të kontrolluar nëse ishin fals apo jo,” tha ai një herë ndërsa fitonte mijëra dollarë në muaj dhe më vonë tha se kontrollohej nga babai i tij abuziv, Pavel.

Richard u rrit me marule, ndërsa babai i tij hante shpesh pica. Pastaj gjithçka u ndal papritur. Pavel u arrestua për abuzim me gruan e tij Lena. Që nga ai moment, bodybuilding është një gjë e së kaluarës në kokën e Riçardit të vogël.

Richard tha më vonë se “ai kurrë nuk u detyrua të stërvitej ose të bënte diçka kundër vullnetit të tij”, por prindërit e tij, veçanërisht babai i tij, la të kuptohet se çfarë duhet të bënte.

Herën e fundit që është shfaqur në publik ka qenë në vitin 2015 dhe më pas është shprehur në një intervistë për “Inside Edition”.

“Jo, nuk ngre pesha. Nëse ndonjë gjë, u bë e mërzitshme. Jam shumë krenare për të kaluarën time. Nuk është diçka që nuk dua që njerëzit ta dinë, thjesht nuk do të ngelem duke jetuar në të”.

Sot më së shumti vrapon, tërheq, ngjit shkallët… Duhej të bëhej inxhinier i NASA-s, por duke qenë se gjithçka është fshehur në fshehtësi në tetë vitet e fundit, nuk dihet nëse ia ka dalë. / Express / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme