ADN zbulon detaje të ngjashme të një ujku me atë që shfaqet në “Game of Thrones”

14 Janar, 2021 - 11:49 am

Një specie e zhdukur ujku, e cila shërbeu si frymëzim për një krijesë mitike në serialin e njohur “Game of Thrones”, ka pak gjëra të përbashkëta me ujqërit gri që enden sot në Amerikën e Veriut, ka zbuluar një studim i ri.

I njohur si Canis dirus, që do të thotë “qen i frikshëm”, ishte menduar se ujqërit e tmerrshëm ishin thjesht një version më i mprehtë i ujkut gri. Sidoqoftë, një studim i ri i botuar në revistën Nature ka zbuluar se sa ndryshe ishin ata në të vërtetë.

Mishngrënësit prehistorikë endeshin në Amerikën e Veriut derisa u zhdukën rreth 13,000 vjet më parë. Fosilet e ujqërve të drejtpërdrejtë janë ndër më të zakonshmet e rikuperuara në Gropat e Tar Tarit në Los Anxhelos, shkruan CNN.

“Rrëfimi në vazhdim ka qenë se ujqërit gri dhe të frikshëm ishin të lidhur ngushtë, si motra ose kushërira, ose ndoshta e njëjta kafshë”, tha autori kryesor i studimit Angela Perry, një arkeolog në Universitetin Durham në Mbretërinë e Bashkuar, për CNN përmes emailit.

“Ne ishim mjaft të kënaqur me atë vlerësim për 150 vjet, pasi kjo ishte ajo që sugjeronin ngjashmëritë në skeletet e tyre. Tani gjenetika ka zbuluar se ato janë të një lidhjeje më të largët, pasi janë ndarë nga njëri-tjetri rreth 6 milion vjet më parë”, tha Perry. /Koha/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme