Adoleshentes nigeriane i ofrohen 19 bursa prej mbi 5 milionë dollarësh nga ShBA-ja e Kanadaja

1 Maj, 2021 - 6:56 pm

Se dituria është e çmueshme dhe për të ofrohen shpërblime të mëdha na dëshmon edhe shembulli i një vajze 17-vjeçare nga Nigeria, të cilës i janë ofruar 19 bursa të plota nga universitete të ndryshme në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Victory Yinka-Banjo, vajzë 17 vjeçe që e ka përfunduar shkollën e mesme, ka marrë oferta të bursave që gjithsej vlejnë më shumë se pesë milionë dollarë, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express, përcjell KultPlus.

“Është një ndjenjë goxha e pabesueshme. Aplikova në shumë shkolla, sepse as nuk mendova se ndonjëra do të më pranonte”, deklaroi nigeriania për televizionin e njohur amerikan.

Ndonëse ende e re, ajo është e angazhuar si mësimdhënëse në Universitetin e Lagosit. Yinka-Banjo mori oferta për bursa nga Kolegji i Harvardit, Universiteti Brown, Universiteti Princeton dhe Kolegji Yale, në mes universitetesh tjera.

Adoleshenjta madje mori oferta edhe nga Instituti i Masaçusetsit për Teknologji, që njihet si një ndër institucionet më presitigjioze në botë për arsimin e lartë. Përpos këtij instituti, ajo mori oferta edhe nga Universiteti i Stanfordit, Universiteti “Johns Hopkins” dhe Universiteti i Virgjinias.

Në Kanada, vajza nga Afrika mori oferta për financim të shkollimit nga Unviersiteti i Torontos dhe Universiteti i British Columbia-s./gazetaexpress/KultPlus.com

Të ngjajshme