Agresioni rus ndaj Ukrainës, Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Rusisë

25 Shkurt, 2022 - 2:15 pm

FIA ka njoftuar se i ka hequr Rusisë të drejtën për të pritur një Grand Prix të Formula 1 për sezonin e ardhshëm.

Organizata tha se “është e pamundur të mbahet Çmimi i Madh i Rusisë në rrethanat aktuale”, thuhet në një deklaratë.

“Kampionati Botëror i FIA Formula 1 viziton vendet në mbarë botën me një vizion pozitiv për të bashkuar njerëzit, duke bashkuar kombet,” thuhet tutje.

“Ne po i shikojmë zhvillimet në Ukrainë me trishtim dhe tronditje dhe shpresojmë për një zgjidhje të shpejtë dhe paqësore të krizës aktuale.”

Të enjten, një nga pilotët më të suksesshëm të sportit, kampioni i botës katër herë Sebastian Vettel, tha se do të refuzonte të konkurronte në garë nëse ajo shkonte përpara, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Lëvizja vjen pasi organi qeverisës i futbollit evropian, UEFA, njoftoi se i kishte hequr qytetit rus të Shën Petersburgut të drejtën për të pritur finalen e Ligës së Kampionëve 2022./ KultPlus.com

Të ngjajshme