Ahmeti: Prindër mos i dërgoni fëmijët në çerdhet publike deri t’i marrim vendimet dhe rregullat nga niveli qendror

31 Maj, 2020 - 8:47 pm

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti përmes një postimi në Facebook ka bërë thirrje që mos të dërgohen fëmijët në çerdhe publike derisa t’i marrim vendimet, shkruan KultPlus.

“Sot në konferencë për media të qeverisë u fol edhe për rihapjen e çerdheve. U përmenden dy data, 1 qershor dhe 8 qershor. Po ashtu u përmenden edhe rregullat strikte për çerdhet. Por nuk kemi marr asnjë informate zyrtare e as informatë mbi rregullat”, ka shkruar fillimisht ai.

Ahmeti thotë se duhet pritur Ministria e Arsimit që ta qartësojë situatën si dhe rregullat.

“Ne presim që Ministria e Arsimit të qartësojë situaten dhe rregullat, po shpresojmë sonte”, shkruan Ahmeti, duke vazhduar:

“Prandaj, prindër të nderuar, mos i dërgoni fëmijët në çerdhet publike dhe ato me bazë në komunitet në komunën tonë deri t’irim vendimet dhe rregullat nga niveli qendror dhe derisa çerdhet përkatëse ku i keni fëmijët të ju lajmërojnë për funksionimin e plotë.

Çerdhet do të rihapen këto ditë, por ka nevojë për më shumë detaje e përgatitje”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme