”Air Info”: Liqeni i Ohrit destinacion i paharrueshëm për adhuruesit e natyrës

26 Shkurt, 2024 - 11:00 am

Liqeni i Ohrit, i vendosur midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, është një nga liqenet më të vjetër në botë dhe ofron shumë aktivitete për t’u zbuluar gjatë një vizite, shkruan në një artikull revista franceze e udhëtimeve “Air Info”.

Ne ju ofrojmë një udhëzues të plotë për të përgatitur qëndrimin tuaj për të shijuar plotësisht këtë perlë natyrore.

Pse duhet ta vizitoni Liqenin e Ohrit?

Ky liqen është renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1979 falë faunës dhe florës së tij të jashtëzakonshme.

Ka rreth 200 lloje endemike. Përveç pasurive të tij natyrore, Liqeni i Ohrit është gjithashtu shtëpia e shumë vendeve historike dhe fetare në brigjet e tij, si Kisha e Shën Gjonit ose Manastiri i Shën Panteleimonit, të cilët dëshmojnë historinë e tij mijëravjeçare.

Me panoramën e tij mahnitëse dhe hijeshinë autentike, Liqeni i Ohrit është një destinacion i paharrueshëm për adhuruesit e natyrës.

Aty do të gjeni një mori aktivitetesh, kulturore dhe sportive, pa harruar kënaqësitë e vogla gustator të rajonit.

Si të shkoni në liqenin e Ohrit?

Ka disa mundësi për të shkuar në Liqenin e Ohrit. Nga Shkupi, Maqedonia e Veriut, mund të shkoni me makinë (afërsisht 3 orë udhëtim) ​​ose me autobus (afërsisht 4 orë udhëtim).

Dhe nga Tirana mund të shkoni me makinë (rreth 5 orë udhëtim) ​​ose me autobus (6 orë e 30 minuta udhëtim).

Çfarë duhet të shihni rreth liqenit të Ohrit?

Zbuloni vendet historike

Qyteti i Ohrit ka një pasuri të jashtëzakonshme historike, me kishat, manastiret, rrënojat romake dhe shumë të tjera.

Mos humbisni kishën e Shën Gjonit të ngritur mbi një kep e cila ofron një pamje mahnitëse të liqenit, teatrit antik, një dëshmi për epokën romake dhe një kryevepër e vërtetë arkitekturore.

Pa harruar Kishën e Shën Sofisë, e cila u ndërtua në shekullin e XI dhe strehon afreske të ruajtura në mënyrë madhështore.

Gjithashtu ju ftojmë të vizitoni edhe monumentet e Vlorës në Shqipëri në veçanti.

Relaksohuni në plazhet e liqenit

Liqeni i Ohrit nuk është vetëm një vend kulturor, ai është gjithashtu vendi ideal për t’u çlodhur në plazhet e tij të ndryshme.

Relaksohuni në Plazhin e Labinos, një plazh i vogël dhe i qetë që ndodhet në pranë Kishës së Shën Gjonit.

Por, edhe Plazhi Kaneos, më i madh dhe më i gjallë, ofron një pamje panoramike të qytetit të vjetër të Ohrit.

Të mos harrojmë Plazhin e Prespës

Më pak i mbushur me njerëz dhe i vendosur në zemër të Parkut Kombëtar të Galiçicës ndodhet Plazhi i Prespës.

Kënaquni me aktivitete ujore

Për ata që kërkojnë emocione ose thjesht relaks në ujë, Liqeni i Ohrit ofron shumë mundësi.

Ne ju rekomandojmë vozitjen me varkë për të eksploruar limane të fshehura dhe për të lundruar nëpër vende të trashëgimisë.

Por, mund të merrni edhe varka me motor për të zbuluar liqenin dhe të gjitha thesaret e tij brenda një dite.

Pa harruar zhytjet në ujë për adhuruesit e sporteve ujore. Nuk ka asgjë më të mirë se sa të shohësh nga afër faunën dhe florën e jashtëzakonshme në liqen.

Aktivitetet sportive në tokë

Ecjet, xhirot me biçikletë apo edhe hedhjet me parashutë janë të gjitha mundësi për të përfituar plotësisht nga mjedisi dhe panorama e mrekullueshme e liqenit.

Ju ftojmë të vizitoni Parkun Kombëtar të Galiçicës, i cili ofron shtigje ecjeje të niveleve të ndryshme të vështirësisë.

Ndoshta, do t’ju pëlqejnë edhe shtigjet e biçikletave përreth liqenit, perfekte për të shëtitur në fshatrat tipike shqiptare dhe maqedonase.

Mali i Thatë nga Maja Magaro gjithashtu vlen të vizitohet, duke ju lejuar të fluturoni mbi zonë dhe të admironi pamjet befasuese të dy liqeneve të Ohrit dhe Prespës.

Shijoni specialitetet vendase

Mos harroni të zbuloni gastronominë rajonale, të pasur dhe të larmishme.

Restorantet buzë liqenit janë të vendosura në mënyrë ideale dhe ofrojnë pjata tipike, duke përfshirë peshkun e freskët të kapur në Liqenin e Ohrit.

Të mos harrojmë edhe tregjet lokale, ku mund të gjeni produkte vendase, si djathëra, mish, mjaltë dhe erëza.

Ku të flini në Liqenin e Ohrit?

Nuk mungojnë akomodimet përreth Liqenit të Ohrit dhe janë të përshtatshme për të gjitha llojet e qëndrimeve.

Opsionet kryesore janë hotelet dhe motele të rehatshme, shpesh me pamje mahnitëse të liqenit.

Cili është sezoni i përshtatshëm për të vizituar Liqenin e Ohrit?

Periudha nga qershori deri në shtator konsiderohet përgjithësisht koha më e mirë për të vizituar Liqenin e Ohrit për shkak të temperaturave të këndshme dhe diellit optimal.

Por, gjatë verës, vendi mund të jetë shumë i ngarkuar. Shmangni periudhën e “çmendurisë” turistike nëse preferoni një qëndrim më të qetë. /atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme