Aktori Jim Carrey dhe shkrimtarja Margaret Atwood mes 100 kanadezëve të sanksionuar nga Rusia

14 Nëntor, 2022 - 11:45 pm

Rusia ka vendosur sanksione ndaj aktorit dhe komedianit kanadezo-amerikan, Jim Carrey dhe shkrimtares kanadeze, Margaret Atwood për qëndrimin e tyre pro-ukrainas.

Ata janë në listën e re të zezë mes 100 politikanëve, shkencëtarëve, artistëve dhe sipërmarrësve kanadezë të publikuar sot nga Ministria e Jashtme ruse.

Shumë nga kanadezët në listë janë me origjinë ukrainase dhe punojnë në organizata për të ndihmuar ukrainasit. Disa prej tyre përfshijnë nipin e liderit të ndjerë nacionalist ukrainas, Stepan Bandera.

Ndër kufizimet e tjera, 100 personat e sanksionuar, duhet t’i nënshtrohen një ndalimi për të hyrë në Rusi.

Carrey ka shprehur vazhdimisht solidaritetin me Ukrainën, ndërsa Atwood ka marrë pjesë në protesta kundër luftës.

Kanadaja është një nga mbështetëset më të forta të Ukrainës në nivel ndërkombëtar. Kryeministri kanadez, Justin Trudeau premtoi sot një ndihmë ushtarake prej 500 milionë dollarësh për Ukrainën. / KultPlus.com

Të ngjajshme