Kurti dhe Çeku pritën xhudistët kampionë të Evropës

20 Prill, 2021 - 8:08 pm

Menjëherë pas kthimit nga Kampionati Evropian i Xhudos, reprezentacioni i xhudos u prit në takim nga Kryeministri Albin Kurti, Ministri Hajrulla Çeku dhe Zëvendësministrja Daulina Osmani.

Kryeministri, Ministri dhe Zëvendësministërja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit uruan xhudistët kosovarë Akil Gjakova, Distria Krasniqi, dhe Nora Gjakova për performancën e tyre dhe medaljet e fituara fundjavën që lamë pas.

Kryeministri Kurti falemnderoi Kryetarin e Federatës së Xhudos z. Agron Kuka dhe trajnerin z. Driton Kuka për koontributin e tyre të vazhdueshëm në konsolidimin e imazhit të Republikës së Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Ministri Çeku dhe Zëvendësministrja Osmani shpalosën vendosmërinë e tyre për përkrahjen maksimale të sportistëve kosovarë, duke uruar që edhe sportet e tjera të ndjekin rrugën e sukseseve të xhudos. Në takim u diskutua për përgatitjen dhe paraqitjen e xhudistëve tanë në Lojërat Olimpike Tokyo 2020, për çka trajneri Kuka bindshëm foli për mundësitë e mëdha për të fituar medalje olimpike.

Reprezentacioni i xhudos i uroi shumë suksese Kreministrit për detyrën e re dhe i kërkoi mbështetje për rregullimin e problematikave me të cilat sfidohet sporti vendor./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme