займ на карту онлайн потребительский кредит

Amanda Gorman, poetja me aftësi të kufizuara që lexon për Joe Biden

20 Janar, 2021 - 6:09 pm

Më e reja që lexon për një president të Shteteve të Bashkuara gjatë betimit të tij. Bëhet fjalë për Amanda Gorman, një aktiviste kundër shtypjes së afrikano-amerikanëve, një feministe e vendosur dhe fituese e parë e çmimit Laureat të ‘Poetit Kombëtar të Rinisë’. Joe Biden ka zgjedhur atë.

Fjalimi i saj do të përqendrohet në dhunën e 6 janarit.

“Unë nuk kam ndërmend të hedh një vështrim mbi atë që kemi parë në asnjë mënyrë”, thotë poetja.

E re, feministe dhe me aftësi të kufizuara

“Të jesh me aftësi të kufizuara është forca ime”, thoshte gjithmonë Amanda Gorman.

“Kjo më bëri artisten që jam dhe tregimtaren që përpiqem të jem. Kur duhet ta mësoni veten të shqiptojë tinguj, kur duhet të shqetësoheni shumë për shqiptimin, kjo ju jep një vetëdije të caktuar për tingullin, për përvojën dëgjimore”. Kjo aftësi për t’i kthyer përvojat negative në motorë për të ecur përpara e ka sjellë atë deri në këtë pikë, pra sot, të lexojë fjalimin “The Hill We Climb”, shkruar për presidentin Joe Biden.

Përgjegjësia e Amanda Gorman

E lodhur, e shqetësuar se mos nuk ishte në nivelin e duhur, Amanda Gorman, dy javë më parë, e gjeti veten duke përfunduar punën e saj të titulluar “The Hill We Climb”, një poezi rreth unitetit kombëtar që do të recitohet në inaugurimin e Presidentit të zgjedhur, Joe Biden. Siç shprehet ajo vetë: “Unë e cilësoj këtë gjë të madhe, ndoshta një nga gjërat më të rëndësishme që do të bëj ndonjëherë në karrierën time. Ishte sikur, nëse do të përpiqesha të ngjitesha në këtë mal menjëherë, thjesht do të kisha kaluar”.

Gorman arriti të shkruante disa rreshta në ditë dhe ishte rreth gjysmës së poezisë më 6 janar kur protestuesit pro-Trump sulmuan sallat e Kongresit. Kështu, ajo qëndroi deri natën vonë dhe e mbaroi poezinë, duke shtuar rreshta për skenën apokaliptike që ndodhi në Kapitol atë ditë:

“Ne pamë një forcë që do të shkatërronte kombin tonë në vend që ta ndante atë, ajo do të shkatërronte vendin tonë nëse do ta kishte fjalën për shtyrjen e demokracisë. Dhe kjo përpjekje pothuajse ka pasur sukses. Por ndërsa demokracia mund të vonohet periodikisht, ajo kurrë nuk mund të mposhtet përfundimisht”.

Një poete e re që do të hyjë në histori

Amanda Gorman do të hyjë në histori, duke qenë poetja më e re që është përballur me një ngjarje kaq të rëndësishme. Ajo vendosi të shkruajë një poezi për të sjellë shpresë dhe për të nxitur një ndjenjë të qëllimit kolektiv, në një kohë kur amerikanët po ngrihen midis një pandemie vdekjeprurëse dhe një dhune politike. /gazetasi/ KultPlus.com

Të ngjajshme