‘Amerika ndërhyn: Millosheviçi ka një politikë shkatërruese’

4 Korrik, 2019 - 7:57 pm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kuptuan se Serbia nuk do ta ndalonte luftën e saj në Kosovë.

Në këtë 4 Korrik – në Ditën e Pavarësisë së SHBA-ve, kujtojmë një prej momenteve më delikate, kur Bill Clinton – asokohe President, vendosi që të jepte mesazhin se publiku amerikan dhe publiku i mbarë botës do të duhej të tmerrohej nga pamjet nga Kosova.

“Kjo është luftë. Njerëzit po vriten, familjet po shkatërrohen. Megjithatë ne do të ndërmarrim masa, dhe ka rrezik në këtë aksion ushtarak. Edhe forcat serbe janë të forta dhe mund të kundërvihen” thotë Clinton në videon e cila u shpërnda gjithandej, kur Bill Clinton foli në prime-time duke treguar se SHBA po ndërhynin në Kosovë.

“Shpresoj që z.Milloshevic do ta kuptojë që ajo çka ai po bën tash është shkatërruese dhe e paqëndrueshme” thotë Clinton në këtë video.

Videoja është incizuar me 25 mars 1999, në Washington. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme