Aneksimi i Putinit do të dështojë, thonë ukrainasit në frontin lindor

2 Tetor, 2022 - 6:59 pm

Ndërsa Vladimir Putin i Rusisë njofton aneksimin e zonave të territorit sovran të Ukrainës, lëshon kërcënime bërthamore dhe mobilizon qindra mijëra rezervistë, përgjigja nga forcat ukrainase në frontin lindor është e pandryshuar – ata do të luftojnë për çdo pëllëmbë të fundit të tokës.

Ne udhëtojmë në pozicionet e vijës së parë në qytetin Bakhmut në Donetsk – një nga katër rajonet që presidenti Putin tani po e pretendon ilegalisht si të tijat. Udhëtimi ynë është bërë në faza.

Ne ngadalësojmë shpejtësinë për të kaluar lumin Bakhmutovka, përshpejtojmë për të mbuluar tokën e ekspozuar dhe më pas kalojmë një perde të rrezikshme të linjave të energjisë të rrëzuara. Metrat e fundit vrapojmë. Gjatë gjithë kohës, granatimet janë të vazhdueshme – pjesë e pamjes zanore të njohur të luftës.

Por kur arrijmë te trupat e vijës së parë, brenda një ndërtese të mbytur nga beteja, dëgjojmë diçka tjetër – kërcitjen e armëve të vogla. Të dy palët janë aq afër sa mund të synojnë njëra-tjetrën me pushkë.

Rusët janë rreth 400 metra (437 jard) para nesh dhe përpiqen shumë të mbyllen brenda. Ne jemi paralajmëruar se ka një snajper rus në pjesën e pasme.

Në postin e tij nën tokë, ku një mace xhenxhefil i mban shoqëri, komandanti i njësisë është i zymtë dhe i hapur. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme