Artistë nga e gjithë bota mbledhin rreth 6.15 miliard dollarë për të luftuar Covid19

29 Qershor, 2020 - 2:05 pm

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen tha se BE do të vendos në dispozicion 4.9 miliardë euro me Bankën Europiane të Investimeve drejt testeve, trajtimeve dhe vaksinave të koronavirusit.

Premtimi erdhi ndërsa liderët globalë bashkuan forcat me një linjë ndërkombëtare artistësh, përfshirë Shakira, Coldplay dhe Miley Cyrus, për një ngjarje historike duke mbledhur para në luftën kundër COVID-19.

Nisma shënoi përfundimin e fushatës Global Goal: Unite For Our Future, e nisur nga BE dhe grupi aktivist Global Citizen për të financuar kërkime për një vaksinë koronavirusi dhe për të ndihmuar në rindërtimin e komuniteteve të prekura nga pandemia “në një mënyrë të drejtë”.

Koncerti u transmetua drejtpërdrejt në të gjithë botën dhe u bashkë-organizua nga von der Leyen dhe Dwayne “The Rock” Johnson.

Koncerti u parapri nga një samit i premtimeve globale të organizuar nga Ursula von der Leyen, i cili falënderoi të gjithë ata që kontribuan në mbledhjen e parave për fushatën, duke deklaruar se ishin ngritur rreth 6.15 miliardë euro.

Nisma e udhëhequr nga BE Coronavirus Global Response tashmë ka ngritur gati 10 miliardë euro.

Avokatë, ekspertë, artistë dhe aktivistë ndërkombëtarë në mesin e pëlqimeve të Angelique Kidjo, Melinda Gates, Dr. Vin Gupta, Ken Jeong dhe Kate Upton iu bashkuan nismës.

Në koncert morën pjesë edhe Usher, Jennifer Hudson, Justin Bieber dhe Quavo, J Balvin, Chloe x Halle, Yemi Alade, dhe Christine dhe Queens.

Qëllimi Global: Unite For Our Future, e cila ka mbledhur para për zhvillimin dhe vendosjen e vaksinave, testeve dhe trajtimit të koronavirusit, kishte bashkuar tashmë disa nga të famshëm në botë me 19 Prill për koncertin global drejtuar drejtpërdrejtë Një Botë: Së bashku në shtëpi. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme