Astronautja e parë kineze përfundon shëtitjen në hapësirë

8 Nëntor, 2021 - 11:00 pm

Wang Yaping është bërë gruaja e parë kineze që kryen një shëtitje në hapësirë ​​si pjesë e një misioni gjashtëmujor në stacionin hapësinor të vendit.

Wang dhe shoku i saj astronaut Zhai Zhigang u larguan nga moduli kryesor i stacionit të dielën në mbrëmje, duke kaluar më shumë se gjashtë orë jashtë duke instaluar pajisje dhe duke kryer teste së bashku me krahun e shërbimit robotik të stacionit, sipas agjencisë hapësinore të drejtuar nga Kina.

Anëtari i tretë i ekuipazhit, Ye Guangfu, ndihmoi nga brenda stacionit, tha agjencia në faqen e saj të internetit.

Wang, 41 vjeç dhe Zhai, 55 vjeç, kishin udhëtuar të dy në stacionet hapësinore eksperimentale të Kinës tashmë të pensionuar dhe Zhai kreu ecjen e parë hapësinore të Kinës 13 vjet më parë.

Të tre janë ekuipazhi i dytë në stacionin e përhershëm dhe misioni që filloi me mbërritjen e tyre më 16 tetor është planifikuar të jetë periudha më e gjatë e kohës në hapësirë ​​për astronautët kinezë.

Moduli Tianhe i stacionit do të lidhet vitin e ardhshëm me dy seksione të tjera të quajtura Mengtian dhe Wentian. Stacioni i përfunduar do të peshojë rreth 66 tonë, shumë më i vogël se Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, i cili nisi modulin e tij të parë në 1998 dhe peshon rreth 450 ton, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Tre shëtitje hapësinore janë planifikuar për të instaluar pajisje në përgatitje për zgjerimin e stacionit, ndërsa ekuipazhi gjithashtu do të vlerësojë kushtet e jetesës në modulin Tianhe dhe do të kryejë eksperimente në mjekësinë hapësinore dhe fusha të tjera.

Programi hapësinor i Kinës i drejtuar nga ushtria planifikon të dërgojë ekuipazhe të shumta në stacion gjatë dy viteve të ardhshme për ta bërë atë plotësisht funksional. / KultPlus.com

Të ngjajshme