займ на карту онлайн потребительский кредит

Aurela Kadriu: Shtet pa vizion për shërim, ruajtje të kujtesës, me shpërthime sporadike pseudo-patriotike

15 Janar, 2021 - 6:47 pm

Aktivistja Aurela Kadriu në përvjetorin e masakrës së Reçakut ka shprehur mendimin e saj në rrjete sociale rreth gjendjes së kategorive të dala nga lufta, shkruan KultPlus.

Ajo ka shkruar se ndër vite ne kemi krijuar narrativa të mëdha, duke mos u kujdesur për rrëfimet e personave të cilët janë dëmtuar nga lufta e fundit e Kosovës.

Tutje ajo ka thënë se shteti s’ka bërë asgjë për shërimin dhe ruajtjen e kujtesës së kësaj pjese të historisë.

KultPlus ua sjell të plotë reagimin e Aurela Kadriut:

Më dhemb n’shpirt që e kemi kriju përshtypjen që kujtesa e luftës ruhet përmes kampanjave milionëshe të tipit ‘Liria ka emër’

Njerëzit jetojnë të vetmum, të pashërum nga trauma, sepse kemi qenë shumë të nxanun tu kriju narrativa toksike të mëdha dhe nuk kemi qenë të aftë me i bo me u ndi që përjetimi dhe rrëfimi i tyne ka vlerë.

Shtet pa vizion për shërim, pa vizion për ruajtje të kujtesës, me shpërthime sporadike pseudo-patriotike.

Sa shumë na keni borxh. / KultPlus.com

Të ngjajshme