Biçikleta të ndritshme, për të kremtuar arritjet sllovene të një viti

28 Dhjetor, 2020 - 9:58 pm

Biçikleta të ndriçuara pezull nëpër ballkone, të mbështetura mbi mure ose të zbukuruara në vitrinat e dyqaneve, banorët e Sllovenisë kanë vendosur t’i kremtojnë me origjinalitet çiklistët e tyre, të cilët kanë ndriçuar një vit të vështirë 2020 me arritjet e tyre.

Biçikletat e vjetra nëpër garazhe, madje edhe rrotat e karrocave të një kohe tjetër, shfaqen të zbukuruar me drita në kthesat e rrugicave, në kopshte, vende publike ose në fasadat e shtëpive.

Ideja lindi në rajonin e vogël midis Karstit dhe Brkinit, me një traditë të fortë çiklizmi, rreth 80 km nga kryeqyteti Ljubljana.

“Ne donim t’u jepnim diçka rezultateve të çiklistëve tanë dhe të vinim një shënim pozitiv në krizën aktuale”, tha Tina Jancigaj Avsec, një nga organizatoret e evenimentit.

“Rrotat simbolizojnë veprimin, lëvizjen drejt së ardhmes dhe një vit 2021, gjatë të cilit të gjithë shpresojnë të jenë më të lumtur”, shtoi ajo.

Avsec thkesoi se kjo ishte një mundësi për të promovuar turizmin në rajon dhe jo për t’u zhytur në depresionin e COVID-19.

Sllovenia, një vend i vogël i BE-së me dy milionë banorë, është goditur rëndë nga vala e dytë e pandemisë COVID-19 dhe këto dekorime atipike për Vitin e Ri janë si një balsam për zemrat e vendasve në mes të kufizimeve të rrepta për shumë javë. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme