Biden kërkon 11.7 miliardë dollarë më shumë për Ukrainën

3 Shtator, 2022 - 9:30 am

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden po i kërkon Kongresit të sigurojë 11.7 miliardë dollarë për Ukrainën pasi ndihma e SHBA për vendin e shkatërruar nga lufta po mbaron.

Kërkesa, e cila vjen derisa ligjvënësit po përgatiten të kthehen në Uashington, është pjesë e një pakete më të madhe shpenzimesh urgjente prej 47.1 miliardë dollarësh që Shtëpia e Bardhë po propozon të paguajë për përgjigjen ndaj COVID-19, shpërthimin e lisë së majmunëve dhe ndihmën për fatkeqësitë e fundit natyrore në Kentaki dhe shtetet e tjera.

Paratë për Ukrainën do të jenë mbi 40 miliardë dollarë që u miratuan në fillim të këtij viti.

Zyrtarët e administratës thanë se afërsisht tre të katërtat e asaj mbështetje ushtarake dhe buxhetore janë shpërndarë.

Miliardat e reja do të përfshijnë para për pajisje, mbështetje të inteligjencës dhe mbështetje të drejtpërdrejtë buxhetore për Ukrainën.

Ky financim gjithashtu do të përfshijë 1.5 miliardë dollarë për uranium për të ushqyer reaktorët bërthamorë të SHBA-së, pasi furnizimi rus potencialisht mund të ulet.

Luftime të ashpra po vazhdojnë në jug të Ukrainës, përfshirë edhe granatime në qarkun Enerhodar, afër centralit të pushtuar bërthamor të Zaporizhjas.

Zaporizhja, që ka rënë nën kontrollin rus pak ditë pas nisjes së pushtimit të Ukrainës, është centrali më i madh bërthamor në Evropë.

Më 1 shtator, zyrtarët ukrainas raportuan për “sulme të vazhdueshme me mortaja” nga rusët. Zyrtarët lokalë në Zaporizhja thanë po ashtu se trupat ruse kanë granatuar rrugën nëpër të cilën kanë kaluar inspektorët e Kombeve të Bashkuara./REL/ KultPlus.com

Të ngjajshme