Bilbili i Kosovës u përcoll me duartrokitje si një perëndeshë

9 Shkurt, 2020 - 1:08 pm

Xhemile Hysenaj

Sot në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës, u mbajt ceremonia mortore për ikonën e muzikës shqipe, shkruan KultPlus.

Miqtë, familjarët e adhuruesit e këngëtarës ishin mbledhur në Teatrin Kombëtar ku mes lotësh, përqafimesh e përkuljesh para figurës së Nexhmijës, u përshëndetën për të fundit herë me të.

Ansambli ”Shota” për të nderuar jetën dhe veprën e Pagarushës, qëndruan deri në përfundim të homazheve pranë arkivolit të saj.

Pagarusha ka lënë gjurmë të mëdha te secili prej nesh, iku për të mos u harruar kurrë e për t’u përjetësuar çdoherë përmes këngëve të saj.

Politikanë, muzikantë, aktorë e personalitete të fushave të ndryshme, përkuleshin para arkivolit që prehej në hollin e Teatrit Kombëtar.

Pas homazheve që zgjatën për dy orë të tëra, miqtë, familjarët dhe dashamirësit e muzikës së Pagarushës, u mbledhën në sallën e madhe të Teatrit Kombëtar për Akademinë Përkujtimore.

Akademia përkujtimore filloi me Himnin e Kosovës dhe pasoi nga një minutë heshtje në nderim të Nexhmije Pagarushës.

Fjalën në këtë Akademi Përkujtimore e mori e para e Parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani, e cila shprehi ngushëllime familjes së të ndjerës dhe gjithë Kosovës.
‘Jam këtu para jush për ta ndarë dhimbjen e madhe për humbjen e Nexhmijes sonë, këngët e së cilës i kemi njohur e dashur qysh në fëmijëi e në rininë e hershme. Atëbotë ne nuk e dinim se zëri ynë mund të dëgjohej në institucione e në politikë, por mahniteshim me atë që këngës ia jepte vulën e përjetësisë. Nexhmija reflektonte një forcë shtytëse për mua dhe shoqet e mija, që të guxonin dhe të ëndërronim që një ditë të kapërcenim frikën e pasigurinë, të dëshmonim praninë tonë, ëndrrën tonë dhe dëshirën për të jetuar në një shoqëri të lirë e të barabartë”, u shpreh Osmani para të pranishmëve.

Menjëherë pas Vjosa Osmanit, fjalën e mori Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Ai e cilësonte vdekjen e Bilbilit të Kosovës një humbje të madhe për artin mbarëshqiptar.
”Jemi mbledhur sot këtu për t’i thënë lamtumirë një gruaje e cila ishte simbol i muzikës, i këngës, i teatrit dhe i filmit .. muzika dhe arti tash kanë humbur ikonën e tyre kurse kombi ynë ka humbur anëtaren më të dashur e më të çmuar. Ata që kishin fatin ta njihnin prej së afërmi e kuptonin madhështinë e saj prej artisteje dhe thjeshtësinë e jetës së saj, ndërsa ata që kishin fatin të punonin me të tregonin për përkushtimin dhe diciplinën e saj në punë. Këngët e saj do të mbeten përjetë në skenë dhe do të këndohen nga secila gjeneratë. Me muzikën dhe artin e saj ajo lartësoi atdheun”, u shpreh Kurti.

E për të shprehur ngushëllimet dhe nderimet e tij, i pranishëm ishte edhe Ambasodori nga Shqipëria, Qemal Minxhozi, i cili e kosnideronte Nexhmijen të jetë si një urëidhëse e bashkimit midis shqiptarëve.

”Pagarusha jonë u rrit pa nënë por dashuria e saj për Kosovën, Shqipërinë e më gjerë e bënë nënën e këngës shqiptare. Bilbili Pagarusha u bë simbol i bashkimit midis shqiptarëve. Janë të paktë ata që nuk e kanë njohur shpirtin, karakterin, bujarinë, personalitetin e pamatshëm të saj”, tha ai.

‘Nexhmija pa përfaqësuar bukurinë e muzikës sonë popullore, ka qenë shenja përmes së cilës muzika jonë popullore është njohur në ish-Jugosllavi. Ajo ka pasuruar muikën kosovare, ajo e ka definuar muzikën shqipe’, u shpreh Rafet Rudi, i cili fjalën e mori si përfaqësues i komunitetit artistik.

E në fund të kësaj Akademi Përkujtimore, fjalën e mori mbesa e të ndjerës, Mirjeta Mulliqi. Ajo mes lotësh e me shumë emocione, tregoi se Nexhmija parasegjithash ka qenë një grua e fortë, një nënë, një hallë e një gjyshe e pashoq. Një grua që kishte inspiruar familjarët e tjerë, e veçanërisht gratë e asaj familjeje.
”Ka qenë një grua e fortë me shumë vlera, një grua modeste. Për të familja ishte çdoherë në rend të parë. Për ne mbesat dhe nipat ka treguar shumë durim, ka pasur çdoherë vesh dhe kohë për ne. Ka qenë gjithmonë e gëzuar dhe e buzëqeshur. Na ka mësuar të jemi të pavarurua, të luftojmë për pozitën tonë si gra në shoqëri”, u shpreh ajo për të pranishmit.

Pas përfundimit të ceremonisë, u bë nisja e kortezhit nga Teatri Kombëtar, e cila do vazhdoi përgjatë sheshit ‘Nëna Terezë” e deri tek Hotel ‘Grand’.

Nexhmije Pagarusha iku me duartrokitje, me muzikë e me lavdi, taman ashtu siç edhe kishte jetuar. Ajo pas vetes la më shumë se art e muzikë, la dashuri e jëtë, la madhështi e lavdi. / KultPlus.com

(Ballina: Profili i Vjosa Osmanit, Facebook)

Të fundit

Të ngjajshme