Binjaket identike japoneze thyejnë rekord si më të moshuarat në botë

21 Shtator, 2021 - 10:00 pm

Guinness i ka certifikuar dy motrat japoneze si binjaket më të vjetra identike në botë në moshën 107 vjeç, në një njoftim të hënën që përkon me Respektin për Ditën e Moshës, një festë kombëtare në Japoni, transmeton KultPlus.

Umeno Sumiyama dhe Koume Kodama kanë lindur në ishullin Shodoshima në Japoninë perëndimore më 5 nëntor 1913.

Ato u ndanë pas shkollës fillore, kur Kodama u dërgua për të punuar si shërbëtore në Oita në ishullin kryesor jugor të Japonisë, Kyushu. Ajo më vonë u martua atje, ndërsa Sumiyama mbeti në ishullin ato u rritwn.

Të zënë me jetën e tyre për dekada të tëra, motrat rrallë takoheshin derisa mbushën 70 vjeç, kur filluan të bënin pelegrinazhe së bashku në disa nga 88 tempujt Shikoku dhe kënaqeshin duke u rilidhur me njëra-tjetrën.

Sumiyama dhe Kodama ishin 107 vjeç dhe 300 ditë të vjetër që nga 1 shtatori, duke thyer rekordin e mëparshëm të vendosur nga motrat e famshme japoneze Kin Narita dhe Gin Kanie në 107 vjet dhe 175 ditë, tha Guinness World Records Ltd në një deklaratë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme