Boksierja pezullon karrierën për t’iu kthyer punës si infermiere

14 Prill, 2020 - 9:24 pm

Kim Clavel ka hequr dorezat e boksit përkohësisht, për t’iu bashkuar luftës kundër koronavirusit.

29-vjeçarja po punon si infermiere në Kanada, ndërkohë që përhapja e koronavirusit nëpër botë po vazhdon.

Boksierja e lindur në Montreal ka thënë se nuk është frikësuar t’i bashkohet vijës së parë të frontit dhe se ka vendosur kështu për të “bërë dallimin”.

Clavel ka folur për “Montreal Gazette”. Ajo është pa humbje në 11 përballjet në boksin profesionist dhe kampione në Federatën e Boksit të Amerikës së Veriut, në kategorinë mizë.

“Në aspektin psikologjik është vërtetë e vështirë. Të moshuarit po ndihen të vetmuar. Ata janë të pikëlluar. Disa prej tyre nuk e kuptojnë situatën me Covid – 19. Kështu që ata nuk duan të rrinë në dhomat e tyre. Është vërtetë vështirë. Ne duhet të punojmë si infermiere dhe si psikologe në të njëjtën kohë”, ka thënë boksierja e suksesshme.

“Unë nuk jam e frikësuar. E di që kjo punë ka rrezik. E di këtë, por nuk frikësohem. Dua të ndihmojë njerëzit sa më shumë dhe shpesh harroj veten. Unë gjithsesi i ndjek rregullat dhe e mbroj veten. Kështu i mbroj edhe të tjerët”, ka shtuar Kim Clavel.

Ajo ulet në veturë dhe dëgjon muzikë për t’u relaksuar pas turneve me shumë ngarkesë. Por ajo vlerëson se ka bërë zgjedhjen e duhur.

“Më është dashur të zgjedh. Kam mundur të qëndroj në shtëpi,të mos bëjë asgjë dhe të pres paratë e qeverisë. Por jo. Kisha lejen për të ndihmuar, më është dashur të ndihmojë dhe po e bëjë këtë. Ndiej se mund të bëj dallimin”.

Shumë prej pacientëve të Clavelit janë të frikësuar dhe ndihen të vetmuar. Kjo e shtynë boksieren të hamendësojë nëse Covid – 19 apo ndjenja e vetmisë është rreziku më i madh për ta.

Të fundit

Të ngjajshme