Brenda pishinës më të thellë në botë

4 Qershor, 2021 - 9:58 am

Në Angli do të nisë së shpejti ndërtimi i pishinës më të thellë në botë, që do të kushtojë rreth 200 milionë euro.

E quajtur “Humnera blu”, kjo pishinë do të jetë 50 metra e thellë dhe do të mbajë 42.000 metra kub ujë.

Qëllimi i ndërtimit të kësaj pishine është kërkimi shkencor, stërvitja e astronautëve dhe testimi i robotëve nënujorë./ Gazeta Express / KultPlus.com

Të ngjajshme