Britania ia jep dozën e parë të vaksinës anti-COVID të Oxfordit një pacienti në dializë

4 Janar, 2021 - 5:34 pm

Britania ka nisur vaksinimin e qytetarëve me vaksinën anti-COVID të AstraZeneca/Oxford të hënën, ndërsa i pari që ka marrë këtë vaksinë ishte 82-vjeçari Brian Pinker, një pacient në dializë.

Ai u vaksinua në një spital disa qindra metra larg nga vendi ku u zhvillua kjo vaksinë, raporton Reuters.

Pinker ka vlerësuar lartë shkencëtarët që e kanë zhvilluar vaksinën, duke thënë se po shikon para që ta festojë përvjetorin e martesës.

“Unë jam shumë i lumtur që kam marrë sot vaksinën kundër COVID-it dhe jam krenar se është vaksina e zhvilluar nga Oxfordi. Infermierët, mjekët dhe stafi sot kanë qenë të mrekullueshëm dhe po shikoj para të festojë përvjetorin e 48-të të martesës sime me bashkëshorten Shirley më vonë këtë vit”, ka thënë Pinker./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme