Britaniku gjen një monedhë ari 600-vjeçare dhe e shet për gati 23 mijë euro

1 Tetor, 2022 - 8:30 pm

Një monedhë gjigante prej ari është gjetur nga një detektor metali në një fermë gjersa është shitur për gati 23 mijë euro.

Mick Edwards, 62 vjeç, po kalonte 35 vjetorin e martesës në Etchilhampton, Wiltshire, kur zbuloi monedhën portugeze, raporton metro.co.uk.

I menduar të jetë i pari i këtij lloji i gjetur ndonjëherë në Britani të Madhe, nëpunësi civil u trondit kur pa monedhën nga mbretërimi i Manuelit I, midis 1495 dhe 1521.

E mbishkruar me frazën “In this sign will we conquer” në latinisht, monedha pritej të shitej për 34 mijë euro, por u shit për 18 mijë euro në ankandin Noonans në Londër. Së bashku me tatimet, blerësi pagoi 22800 euro.

Monedha – e cila është 36 milimetra në diametër dhe peshon rreth 30 gram – u gjet 1 metër nën baltë.

Reklama

Është bërë prej ari të grabitur nga Afrika nga eksploruesi portugez Vasco da Gama.

Edwards, nga Peterlee, County Durham, tha se ka në plan të ndajë paratë me pronarin e tokave të kullotave Wiltshire. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme