‘Bucha’ mund të përsëritet edhe një herë, qyteti i Izyumit me mijëra qytetarë të bllokuar

20 Prill, 2022 - 12:53 pm

Qyteti i Izyum – i njohur si porta e rajonit të Donbasit dhe Detit të Zi – po përjeton luftime të ashpra pasi rusët e përdorin atë si një stacion për të sulmuar qytetet në lindje, shkruan BBC, përcjell KultPlus..

Tani, ekziston frika se Izyum do të bëhet Bucha e ardhshme, vend ku Rusia akuzohet për krime lufte kundër popullsisë civile, duke përfshirë ekzekutime dhe tortura.

Izyum thuhet se ka përqendrimin më të lartë të trupave ruse në Ukrainë.

Qyteti strategjik, i vendosur 70 milje në jug-lindje të Kharkiv ra plotësisht në duart e rusëve më 1 prill.

Pothuajse 80% e ndërtesave të banimit të qytetit janë shkatërruar dhe linjat e trenave janë ndërprerë, thotë nënkryetari i bashkisë së qytetit.

Njerëzit që kanë arritur të largohen nga Izyum i thanë BBC-së se është në prag të një katastrofe humanitare. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme