Çeku pranon mesazhe kërcënuese nga Serbia: Shovinizmi serb është rreziku më i madh ndaj paqes në rajonin tonë

27 Nëntor, 2022 - 10:44 pm

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka njoftuar se ka pranuar së fundmi shumë mesazhe fyese dhe kërcënesue nga Serbia, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Çeku ka thënë se këto mesazhe kanë ardhur nga momenti kur ai ka publikuar veprimin shovinist të Serbisë.

Postimi i plotë:

“Përgjatë dy ditëve të fundit kam pranuar qindra mesazhe fyese dhe kërcënuese nga Serbia, nga momenti që e kemi sensibilizuar opinionin botëror për veprimin shovinist të ekipit të tyre të futbollit në Botërorin Katari 2022.

Fyerjet drejtuar familjes sime dhe kërcënimet me vrasje janë tregues të radhës se shovinizmi serb është rreziku më i madh ndaj paqes në rajonin tonë. Demokratizimi i Serbisë dhe shkëputja nga kontrolli rus janë parakushte për siguri e përparim në Ballkanin Perëndimor.

Një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur të drejtën dhe të vërtetën tonë është edhe diplomacia qytetare. Reagimet publike të shumë qytetarëve tanë i kanë dhënë fuqi ankesës së Federatës së Futbollit të Kosovës drejtuar FIFA-s. Besojmë që Serbia do të marr dënimin e merituar për veprimin skandaloz të tyre që e shndërron sportin në mjet të aspiratave pushtuese”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Të ngjajshme